Reteaua de rugaciune / Gebetsnetz / Imaháló

La initiativa surorilor salvatoriene si a parintelui paroh P. Nikolaus de la parohia ”Preasfânta Inima a lui Isus” Timisoara III-Elisabetin, în anul 2008, s-a constituit o mica comunitate de rugaciune pentru preoti si chemari la viata consacrata.
Motto-ul retelei de rugaciune este:
             „Secerisul este mare, însa lucratorii sunt putini.
              Rugati-l, deci, pe Domnul secerisului sa trimita lucratori la secerisul lui.”
(Mt 9,37-38)

Oricine se poate înscrie în aceasta retea. Va alege o zi calendaristica, nu o zi din saptamâna, (de exemplu: ziua de 8 a fiecarei luni) în care va oferi rugaciunile pentru aceasta intentie. Reteaua de rugaciune este un angajament personal/familial la rugaciune, prin care fiecare membru al retelei se obliga:
     - sa respecte angajamentul personal/familial la rugaciune si sa se roage în ziua aleasa;
     - sa participe în fiecare prima joi din luna la adoratia Eucharistica si Sfânta Liturghie în biserica ”Preasfânta Inima a lui Isus” Timisoara III-Elisabetin. Desigur, cei care sunt din alte localitati, vor participa la adoratie în parohiile lor;
     - participe la întrunirea anuala a membrilor retelei de rugaciune pentru vocatii spirituale;
     - sa invite rude, prieteni, cunoscuti sa faca parte din Reteaua de rugaciune.
O data pe an, are loc întâlnirea anuala, când ne revedem membrii vechi ai retelei si îi cunoastem pe cei noi.
Fiecare întâlnire are o tema.
Daca ai citit articolul si doresti sa faci parte din aceasta retea, care în prezent numara peste 200 de membri din tara si de peste hotare, te invitam sa ni te alaturi.
E-mail contact: clara.balint@gmail.com.

Vino si tu... împreuna suntem mai puternici !
Gyere te is… együtt erösebbek vagyunk !
Kommt mit... gemeinsam wir sind stärker !

V. intalnire a Retelei de Rugaciune - 11 mai 2014