Despre orga bisericii

Alaturat, este prezentat “prospectul” orgii bisericii „Preasfanta Inima a lui Isus”, pe care constructorul orgii – firma Walcker din Ludwigsburg, Germania – l-a trimis ca propunere de constructie. „Vitregia sortii“ - era razboi cand, Wegenstein, constructorul timisorean al orgii, a dispus locurile unde vor fi plasate registrele, a montat si a acordat orga (1941)  - „nu a permis gasirea unui castel de orga (dulap) corespunzator“, astfel ca, P.Lukas a fost nevoit ca impreuna cu fratii sai sa faca o fatada din lemn in forma de nai, care denatura sunetul plin, melodios al orgii. Evident ca, dupa mai mult de 60 de ani de folosinta, diferite piese ale orgii s-au stricat, orga neputand fi folosita in intregime. Ea a avut nevoie de o reparatie generala.