Sfanta Maria-Margareta Alacoque Despre
"Preasfanta Inima a lui Isus"
     Sfanta Maria-Margareta Alacoque
     Devotiunea catre Inima lui Isus este legata de numele sfintei Maria-Margareta Alacoque si a aparut pentru prima data in Franta, in timpul secolului al XVII-lea. Maria-Margareta Alacoque s-a nascut in data de 22 iulie 1647, in Franta. Tatal ei a murit cand ea a implinit doar 8 ani.
     Manifestand o mare devotiune fata de Preasfantul Sacrament al altarului, a primit o serie de revelatii care au marcat-o decisiv. La 20 de ani, ea a avut prima viziune, apoi Isus i s-a aratat in repetate randuri.
      Pe langa cele patru revelatii, Mantuitorul a mai facut o promisiune speciala. Aceasta se regaseste intr-o scrisoare, datata, probabil, mai 1668, scrisa de sfanta maica De Saumaise, fosta ei superioara, in care isi aminteste ca, intr-o vineri, in timpul impartasaniei, Isus i-a zis: "Din belsugul indurarii Inimii mele, iti promit ca atotputernica mea iubire va darui tuturor acelora ce se vor impartasi consecutiv noua prime vineri ale lunii, harul penitentei finale, prin care acestia nu vor muri in dizgratia mea si lipsiti de sacramente, ci vor afla [in Inima Preasfanta] refugiu sigur in ultimul moment al vietii."
     In timpul revelatiilor, insusi Mantuitorul si-a aratat dorinta de a se institui o sarbatoare in cinstea Inimii Sale, dorinta implinita de Papa Pius al IX-lea, care in 1856 a extins aceasta sarbatoare la intreaga Biserica.
     Papa Leon al XIII-lea consfinteste neamul omenesc Preasfintei Inimi in 1899, iar papa Benedict al XV-lea o canonizeaza pe Margareta-Maria la 13 mai 1920. Ziua comemorarii Sfintei Maria-Margareta Alacoque este 17 octombrie.
     Inima lui Isus este izvor de indurare pentru toti. Aceasta sarbatoare „este simbolul iubirii lui Isus fata de Tatal, dar si al iubirii pentru fiecare dintre noi” a spus papa Benedict al XVI-lea.
     Sarbatoarea Sfintei Inimi este veche de 150 de ani: a fost extinsa de papa Pius al IX-lea la toata Biserica in 1856.
     Dar spiritualitatea Inimii lui Isus este veche de cand crestinismul, avand originea in strapungerea de catre soldatul roman a coastei lui Isus rastignit pe Cruce. O rana din care au iesit sange si apa, "semnul iubirii milostive a lui Dumnezeu", cum s-a exprimat Benedict al XVI-lea.
     Aceasta devotiune exprima clar faptul ca credinta crestina este o relatie personala cu Dumnezeu care s-a facut vizibil in Fiul; a adora Inima lui Isus inseamna, prin urmare, potrivit Papei Benedict, a intra in comuniune totala cu Domnul, a-si insusi vointa, gandurile, cuvintele, sentimentele lui Cristos, a fi una cu „inima sa care vede” unde este nevoie de iubire, pentru a se deschide altora, mai presus de toate, celor suferinzi, departe de orice inchidere in sine". a mai spus Benedict al XVI-lea.
     Enciclica "Haurietis Aquas" a Papei Pius al XII-lea a fost si este un document important, care a abordat in mod complet si profund subiectul devotiunii catre Preasfanta Inima a lui Isus.
     „Cinstirea Inimii Preasfinte a lui Isus este, pe de o parte, cultul iubirii cu care Dumnezeu, prin Isus, ne iubeste, iar pe de alta parte este exersarea iubirii noastre catre Dumnezeu si aproapele nostru. (...) Telul este sa infaptuim si sa perfectionam acea iubire, care ne obliga lui Dumnezeu si fiecarei persoane. (Papa Pius al XII-lea - Enciclica Inimii lui Isus”)
     Devotiunea la Preasfanta Inima a lui Isus ofera invatatura despre adevarata iubire a lui Dumnezeu si profunda semnificatie a vietii.